استاد شيرزاد

 

14 sh

 

استاد شيرزاد

استاد شیرزاد از نوادگان فیض الله بیگ ، از طایفه ی فیض الله بیگی ، که جد اعلای آنها فقیه احمد دارشمانه است می باشد ؛ به علاوه نسبت او به بداق سلطان حاکم ساوجبلاغ مکری نیز می رسد .
ذوق و شوق فراوانش در نقاشی و همچنین نسبت فامیلی که با استاد مرحوم « فیض الله خان ناهید » داشته اند ، باعث شد که به حدمت ایشان در آمده و سالها از هنر این پیر فرزانه کسب فیض نماید. مصطفي شیرزاد ، در سال 1320 هجری شمسی در شهر مهاباد به دنیا آمد . تحصیلاتش ابتدایی و دبیرستانی را به واسطه ی شغل پدر در تبریز به پایان رساند . در سال 1345 موفق به دریافت دیپلم طبیعی شد . مدتی به عنوان کارمند کارخانه قند پیرانشهر مشغول به کار شد . سپس به استخدام اداره ی فرهنگ و هنر مهاباد در آمد و به تدریس و ترویج هنر زیبای خویش مشغول شد . بلاخره بعد از انقلاب در سمت ریاست دخانیات شهر بوکان بازنشسته شد.
کلیه آثار استاد جنبه فولکلور داشته و در کارهایش بر زنده نگاه داشتن آداب و رسوم کُردی ، همت والای گماشته است . از جمله کارهای ایشان می توان به ( آوردن عروس با اسب ، رقص و پایکوبی ، شکار و ... ) اشاره کرد .
سبک کارهای استاد ناتورالیسم ، رئالیسم ، رومانتیک و امپرسیونیسم می باشد .
ایشان به کشور های مختلف اروپایی از جمله فرانسه ، بلژیک ، انگلیس ، هلند و آلمان سفر کرده و از آثار نقاشان مشهور جهان دیدن کرده است .
در سال 1338 در بین دانش آموزان نقاش دو استان آذر بایجان غربی و شرقی رتبه ی اول را کسب نموده و در اردوی رامسر نیز که بین دانش آموزان سراسر کشور برگزار شد ، رتبه سوم را بدست آورد . به علاوه استاد شیرزاد در جشنواره ی شانزدهمین سالگرد تأسیس مرکز نشر ادبیات کُردی « سروه» دربین شخصیتهای برتر کُرد در رشته نقاشی رتبه اول را کسب کرده و از طرف هفته نامه سیروان به عنوان آخرین بازمانده نقاشان نسل اول موکریان ، معرفی شده است .
استاد شیرزاد هم اکنون نیز همانند گذشته با صلابت و پشتکاری مثال زدنی ، در هنر کده خویش واقع در شهرستان بوکان به کار تدریس و توسعه ی این هنر ماندگار مشغول است .

جعفر خاوش – بهار 85